ທ່ານສີເຮັງ ຫອມສົມບັດ ຮອງເລຂາພັກແຂວງ ຮອງປະທານຄະນະກຳມະການເລືອກຕັ້ງຂັ້ນແຂວງ, ຜູ້ປະຈຳການຄະນະກຳມະການເລືອກຕັ້ງ ໄດ້ຖະແຫຼງການປະກາດຜົນຄະແນນສຽງເລືອກຕັ້ງສະມາຊິກສະພາແຫ່ງຊາດ ຊຸດທີ IX ແລະສະພາປະຊາຊົນແຂວງ ຊຸດທີ II ປະຈຳເຂດເລືອກຕັ້ງທີ 14 ແຂວງສາລະວັນ. ໃນວັນທີ 5 ມີນາ 2021 ທີ່ສະໂມສອນແຂວງສາລະວັນ ວ່າ: ແຂວງສາລະວັນ ກໍ່ເປັນແຂວງໜຶ່ງທີ່ໄດ້ເຮັດສຳເລັດໜ້າທີ່ການເມືອງຂອງພັກ ໃນບັ້ນເລືອກຕັ້ງ ສາມາດປະຕິບັດໃດ້ 300%, ພາຍຫຼັງທີ່ສຳເລັດການປ່ອນບັດເລືອກຕັ້ງໃນຄັ້ງວັນທີ 21 ກຸມພາ 2021 ຜ່ານມາ ແລະໄດ້ຮັບຮອງຜົນຄະແນນຈາກຄະນະກຳມະການເລືອກຕັ້ງລະດັບຊາດ

ທົ່ວແຂວງສາລະວັນ ລວມມີໜ່ວຍປ່ອນບັດເລືອກຕັ້ງ ທັງໝົດ 358 ໜ່ວຍປ່ອນບັດ, ມີ 716 ຫີບບັດ ໃນນັ້ນຫີບປ່ອນບັດສະມາຊິກສະພາແຫ່ງຊາດ ຊຸດທີ IX ປະຈໍາເຂດເລືອກຕັ້ງທີ 14 ແຂວງສາລະວັນ ຈໍານວນ 358 ຫີບບັດ ແລະ ຫີບປ່ອນບັດ ສະມາຊິກສະພາປະຊາຊົນແຂວງສາລະວັນ ຊຸດທີ II ຈໍານວນ 358 ຫີບບັດ, ມີຈໍານວນພົນລະເມືອງທັງໝົດ ມີຈໍານວນ 443.456 ຄົນ, ຍິງ 223.570 ຄົນ. ໃນນັ້ນຜູ້ມີສິດປ່ອນບັດເລືອກຕັ້ງຕົວຈິງທັງໝົດ 229.594 ຄົນ, ຍິງ 118.638 ຄົນ.
1.ສະຫຼຸບຜົນການນັບຄະແນນສຽງ ແລະ ການຈັດອັນດັບ ຂອງຜູ້ສະໝັກຮັບເລືອກຕັ້ງເປັນສະມາຊິກສະພາແຫ່ງຊາດ ຊຸດທີ IX ແຕ່ລະໝາຍເລກ ຜູ້ສະໝັກຮັບເລືອກຕັ້ງເປັນ ສະມາຊິກສະພາແຫ່ງຊາດ ຊຸດທີ IX ປະຈໍາເຂດເລືອກຕັ້ງທີ 14 ແຂວງສາລະວັນ ມີຈຳນວນທັງໝົດ 12 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ ເລືອກໄດ້ 9 ທ່ານ ມີດັ່ງນີ້:

  1. ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ສີເຮັງ ຫອມສົມບັດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 192.991 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  2. ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ສຸບັນ ສະວະບຸດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 176.675 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  3. ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ຄໍາສິງ ໄຊສົມແພງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 170.693 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 9.
  4. ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ປະເດີມພອນ ສົນທະນີ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 176.026 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  5. ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ຂັນໄຊ ຣັດຖະເຮົ້າ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 174.927 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 6.
  6. ນ້ຳເບີ 6: ທ່ານ ນາງ ພອນເພັດ ອຸ່ນແກ້ວ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 176.200 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  7. ນ້ຳເບີ 7: ທ່ານ ສາຍສະໝອນ ອິນທິເສນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 173.819 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 8.
  8. ນ້ຳເບີ 8: ທ່ານ ນາງ ທອງໃບ ໄຊຍະສານ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 179.706 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  9. ນ້ຳເບີ 9: ທ່ານ ສຸກສະຫວັນ ຈັນທິສຸກ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 174.813 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 7.
  10. ນ້ຳເບີ 10: ທ່ານ ຂັນທະລັກ ໂພໄຊ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 154.331 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 11.
  11. ນ້ຳເບີ11: ທ່ານພັທ ສຸດໃຈ ແສນຄໍາບົວທອນໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 170.580 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 10.
  12. ນ້ຳເບີ 12: ທ່ານ ວຽງໄຊ ແກ້ວມະນີວົງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 145.585 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 12.
    2.ສະຫຼຸບຜົນການນັບຄະແນນສຽງ ແລະ ການຈັດອັນດັບ ຂອງຜູ້ສະໝັກຮັບເລືອກຕັ້ງເປັນ ສະມາຊິກ ສະພາປະຊາຊົນແຂວງສາລະວັນ ຊຸດທີ II ແຕ່ລະໝາຍເລກ ຜູ້ສະໝັກຮັບເລືອກຕັ້ງເປັນ ສະມາຊິກສະພາປະຊາຊົນແຂວງສາລະວັນ ຊຸດທີ II ມີຈຳນວນທັງໝົດ 44 ທ່ານ, ຍິງ 14 ທ່ານ ດັ່ງນີ້:
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງສາລະວັນ ມີຜູ້ສະໝັກ 5 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ, ເລືອກໄດ້ 3 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ດຣ ພິດສະໄໝ ເຂັມວິໄລ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 47.600 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ສູນໄຖ ໄຊຍະແສງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 38.677 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ນາງ ບຸນຖັນ ແກ້ວມາລາ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 36.806 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ສຸດດາໄລ ອິນດາວົງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 28.269 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ສີວັນພະກອນ ວົງບຸນທັນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 31.492 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງເລົ່າງາມ ມີຜູ້ສະໝັກ 5 ທ່ານ, ຍິງ 1 ທ່ານ ເລືອກເອົາ 3 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ດຣ ສັງວານ ແສງສາຍ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 33.721 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ວຽງໄຊ ແກ້ວວິໄລວົງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 30.421 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ຈັນທະຄາດ ສີສຸພັນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 27.578 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ຄໍາພອນ ມະນີວັນແສງສຸກ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 23.400 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ຄໍາກຽນ ສຸວັນນະແດງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 20.726 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງວາປີ ມີຜູ້ສະໝັກ 5 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ, ເລືອກເອົາ 3 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ດົມວິໄລ ທອງສະຫວັນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 17.554 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ພັທ ນາງທອງເຫຼືອງ ໂຄດປັນຍາໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 14.859 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ນາງ ວິໄລພອນ ໄຊຍະເສນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 16.396 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ອິນປົງ ບຸນນາລີ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 7.526 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ໂພທິຍາ ວົງຈອມສີ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 9.500 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງຄົງເຊໂດນ ມີຜູ້ສະໝັກ 5 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ, ເລືອກເອົາ 3 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ວັນນະລອນ ອິນທະພອນເດດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 26.323 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ເທວາ ສີລາດວງໃຈ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 20.567 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ພັທ ແພງສີ ໄຊຍະເພັດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 18.807 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ຄໍາພຸດ ພວງປັນຍາ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 14.480 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ນາງ ແສງອາລຸນ ຈັນທະລາດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.736 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງລະຄອນເພັງ ມີຜູ້ສະໝັກ 6 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ, ເລືອກເອົາ 4 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ໜູໄຊ ຈັນດາວົງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 18.688 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ດວງມາລາ ສີສະໝຸດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.712 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ພັອ ໂສພາ ໂພໄຊຍະວົງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.445 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 6.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ສົມຄິດ ແສນທະວີ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 16.991 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ນາງ ສົມຫວັງ ນັນທະເພັດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 18.817 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 6: ທ່ານ ເປັງ ລາດຄໍາພູມີ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.699 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງຕຸ້ມລານ ມີຜູ້ສະໝັກ 6 ທ່ານ, ຍິງ 1 ທ່ານ, ເລືອກເອົາ 4 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ບົວແກ້ວ ວົງຄໍາຈັນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.180 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ແກ່ນຈັນ ຈັນທະສອນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 12.825 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ຄໍາກິ່ງ ແກ້ວສຸພັນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 12.003 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ພັທ ສໍາລີ ໂພທິສານ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 9.213 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ບົວແພງເພັດ ໂພໄຊ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 8.783 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 6.
  • ນ້ຳເບີ 6: ທ່ານ ບຸນກ່ອງ ເກດທອງຄໍາ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 9.056 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງຕະໂອ້ຍ ມີ 6 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ບຸນຍັງ ສິງຄໍາດີ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.009 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ບຸດສະດີ ແນະວິລະກອນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 15.100 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ເລີດສະໃໝ ວິໄລສຸກ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 12.086 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 4:ທ່ານດຣ ນາງ ບຸນໂຮມ ໂງ່ນກະເສີມສຸກ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 11.520 ຄະແນນ,ຈັດອັນດັບທີ4
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ບຸນທະວີ ພິມມະສານ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 7.547 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 6.
  • ນ້ຳເບີ 6: ທ່ານ ສຸວຽງທອງ ສຸຂະວົງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 8.410 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  1. ເຂດເລືອກຕັ້ງ ເມືອງສະໝ້ວຍ ມີຜູ້ສະໝັກ 6 ທ່ານ, ຍິງ 2 ທ່ານ, ເລືອກເອົາ 4 ທ່ານ:
  • ນ້ຳເບີ 1: ທ່ານ ບຸນນານ ປັນຍາຈັກ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 6.633 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 3.
  • ນ້ຳເບີ 2: ທ່ານ ນາງ ກຸແກ້ວ ທອງມະນີລາ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 5.326 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 6.
  • ນ້ຳເບີ 3: ທ່ານ ນາງ ອາລຸນນີ ອາດວິໄລ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 6.191 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 4.
  • ນ້ຳເບີ 4: ທ່ານ ບຸນເຢືອຍ ໂຮ່ວັນສູງ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 8.439 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 1.
  • ນ້ຳເບີ 5: ທ່ານ ຄໍາເບົາ ໄຊຍະສິດ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 5.713 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 5.
  • ນ້ຳເບີ 6: ທ່ານ ສົມພອນ ແສງສຸລິຈັນ ໄດ້ຄະແນນທັງໝົດ 7.406 ຄະແນນ, ຈັດອັນດັບທີ 2.

ພາບ-ຂ່າວ: ໂສພາ ສໍພະໄຊ